European BEST Engineering Competition

Kolonizacja Marsa? Konstrukcja mająca pokonać jak najdłuższą trasę? Zmniejszenie zanieczyszczeń w miasteczku? A może maszyna do sprzątania warsztatu?

Z tymi zadaniami zmierzyli się uczestnicy poprzedniej edycji EBEC-a!


EBEC to jeden z największych konkursów inżynierskich w Europie. Jego celem jest wykorzystanie wiedzy i umiejętności nabytych na studiach w praktycznych zadaniach i problemach. To także okazja do niesamowitej zabawy z przyjaciółmi, ponieważ rywalizacją ze sobą czteroosobowe drużyny!


Rywalizacja składa się z czterech etapów w dwóch kategoriach: Team Design oraz Case Study. Pierwszym etapem jest Test Eliminacyjny, w sześciu miastach jednocześnie, studenci wiodących uczelni technicznych sprawdzają swoją wiedzę techniczną, umiejętności logicznego myślenia oraz kreatywność. Następnie 8 najlepszych drużyn z każdej kategorii na każdej uczelni przechodzi do kolejnego etapu, jakim jest Finał Lokalny

Najlepsza drużyna w danej kategorii wyłoniona w każdym z miast będzie współzawodniczyć na Finale Ogólnopolskim, który tego roku odbywa się we Wrocławiu. Rywalizacja zmienia się tylko pod względem trudności zadań, natomiast konkurencje pozostają te same. Laureaci tego etapu będą reprezentować Polskę podczas Finału Europejskiego w Madrycie.

Konkurs Inżynierski EBEC Poland to wspólne przedsięwzięcie 6 grup lokalnych BEST-u (Board of European Students of Technology) działających przy wiodących polskich uczelniach technicznych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, a także na Politechnice Śląskiej. Skierowany jest do studentów kierunków inżynierskich, którzy w sposób nieszablonowy mogą wykorzystać wiedzę nabytą podczas studiów. 

Konkurencje

Team Design

W tej konkurencji studenci projektują i konstruują urządzenie rozwiązujące określony problem inżynierski (np. mechanizm wykorzystujący stały strumień powietrza tak, aby podnieść jak największa masę). Kategoria pozwala sprawdzić jak studenci radzą sobie w warunkach ograniczonych zasobów materiałów oraz czasu. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak zbudować podajnik hydrauliczny z użyciem strzykawki? W tej konkurencji może Ci się to zdarzyć.

Case Study

Polega na kreatywnym rozwiązaniu problemu technicznego bądź optymalizacji znanego zagadnienia wykorzystując dostarczone dane (np. zagospodarowanie powierzchni pofabrycznych po wcześniejszym rozpatrzeniu wszelkich czynników), a następnie zaprezentowaniu wypracowanej propozycji. Kategoria sprawdza umiejętności analitycznego oraz ekonomicznego myślenia uczestników.

Historia konkursu

Członkowie Stowarzyszenia Studentów BEST z Europy odwiedzili jako goście kanadyjski konkurs inżynierski Canadian Engineering Competition (CEC). Idea konkursu została przyjęta w Europie na tyle entuzjastycznie, że tego samego roku powołaliśmy zespół, który rozpoczął pracę nad BEST European Engineering Competition (BEEC).

Pierwsza edycja BEEC-a odbyła się w Eindhoven w Holandii, a 60 uczestników wzięło udział w 3 kategoriach: Team Design, Case Study oraz Debates. Konkurs zyskał ogromne zainteresowanie w innych częściach Europy i oddziałach lokalnych Stowarzyszenia BEST. Niektóre z nich rozpoczęły samodzielną pracę nad konkursem BEST Engineering Competition (BEC). Wtedy też powstała koncepcja piramidy, która do dziś odwzorowuje etapy konkursu.

Druga i ostatnia edycja BEEC-a miała miejsce w Gdańsku i została zorganizowana przy wspólnej pracy i wysiłku studentów z Warszawy i Gdańska. W tym czasie 80 uczestników z Europy wzięło udział w 4 kategoriach: Team Design, Case Study, Negotiation and Debate.

Zapał i zaangażowanie studentów z całego świata doprowadziły do rozmów i planowania World Final z uczestnikami z Kanady, Nowej Zelandii i Europy. Niestety idea została porzucona. Skupiliśmy się za to na rozwoju konkursu oraz na znormalizowaniu jego zasad między uczelniami europejskimi.

W związku z większą popularnością kategorii Team Design i Case Study, które wydawały się najbardziej praktyczne i emocjonujące, stały się one oficjalnymi. Pierwszy Finał Europejski EBECa odbył się w Ghent i do dzisiaj jest obowiązującą nazwą. Podczas tego roku na swoich uczelniach na konkurs zapisało się ponad 2300 uczestników, z czego 80 zawitało do Ghent jako finaliści.

W dniach 1-9 sierpnia Finał Europejski odbył się po raz pierwszy w Warszawie. W tym roku na szczeblu lokalnym w konkursie wzięły udział 83 uczelnie techniczne, z czego w Polsce powitaliśmy 104 finalistów.

Finał Ogólnopolski odbył się na Politechnice Wrocławskiej. Finalistami konkursu EBEC Poland 2016 zostały drużyny Kary Mary z Gdańska w kategorii Team Design oraz drużyna Kokos z Krakowa w kategorii Case Study.
Obie drużyny reprezentowały Polskę w Belgradzie, na etapie Europejskim.

 

Finał Ogólnopolski odbył się tym razem na Politechnice Gdańskiej, a zwycięzcami zostały drużyny MechanicalJoints z Gdańska oraz Franklin z Warszawy odpowiednio w kategoriach Team Design oraz Case Study.  Zwycięskie drużyny miały przyjemność odbyć wycieczkę do instytutu DESY (The Deutsches Elektronen-Synchrotron), z którym udało się nawiązać współpracę. 
Drużyny miały przyjemność reprezentować Polskę na finał Europejskim w Brnie.

Gospodarzem tej edycji Finału Ogólnopolskiego była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Gospodarzem finału ogólnopolskiego XIII edycji EBEC-a było LBG Gliwice.

A co wydarzy się w roku 2020?  Przekonaj się sam, dołącz do XIV edycji konkursu i przeżyj przygodę z EBEC-em! Zapisy już wkrótce!

Harmonogram

 

14.04.2021 – Test Eliminacyjny

28.04.2021 – Finały Lokalne

26-29 maja 2021 – Finał Ogólnopolski we Wrocławiu