Konkurs Inżynierski EBEC Poland

Nie każdy lubi wyzwania. Nie wszyscy wiedzą gdzie wykorzystać informacje zdobywane na studiach. Zdecydowanie nie wszyscy mówią, że ze swoim kierunkiem wiążą przyszłość. Jesteśmy studentami, znamy te problemy z własnego doświadczenia
i właśnie dlatego organizujemy Konkurs EBEC. Jego celem jest wyłonienie studentów posiadających wszechstronną wiedzę inżynierską oraz praktyczne umiejętności
z zakresu nauk technicznych, które potrafią i lubią współpracować w grupie. Wiosną tego roku odbędzie się już XI edycja tego konkursu.

Rywalizacja składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest Test Eliminacyjny, który odbędzie się 28 marca, sprawdzający podstawową wiedzę techniczną, umiejętność logicznego myślenia i kreatywność. W każdym z 6 miast studenci piszą test na własnych uczelniach w tym samym czasie. Następnie 14 najlepszych drużyn z każdego miasta  przechodzi do kolejnego etapu, jakim jest Finał Lokalny, odbywający się 11 kwietnia. Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach: Team Design i Case Study.

2 najlepsze drużyny wyłonione w każdym z miast będą współzawodniczyć na Finale Ogólnopolskim w Gdańsku w dniach 17-19 maja. Rywalizacja zmienia się tylko pod względem trudności zadań, natomiast konkurencje pozostają te same. Laureaci tego etapu będą reprezentować Polskę podczas Finału Europejskiego, który w tym roku odbędzie się w Brnie.

Konkurs Inżynierski EBEC Poland to wspólne przedsięwzięcie 6 grup lokalnych BEST-u (Board of European Students of Technology) działających przy wiodących polskich uczelniach technicznych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, a także na Politechnice Śląskiej. Skierowany jest do studentów kierunków inżynierskich, którzy w sposób nieszablonowy mogą wykorzystać nabytą wiedzę podczas studiów. 

 

Konkurencje

Team Design

W tej konkurencji studenci projektują i konstruują urządzenie rozwiązujące określony problem inżynierski (np. mechanizm wykorzystujący stały strumień powietrza tak, aby podnieść jak największa masę). Kategoria pozwala sprawdzić jak studenci radzą sobie w warunkach ograniczonych zasobów materiałów oraz czasu. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak zbudować podajnik hydrauliczny z użyciem strzykawki? W tej konkurencji może Ci się to zdarzyć.

Case Study

Polega na kreatywnym rozwiązaniu problemu technicznego bądź optymalizacji znanego zagadnienia wykorzystując dostarczone dane (np. zagospodarowanie powierzchni pofabrycznych po wcześniejszym rozpatrzeniu wszelkich czynników), a następnie zaprezentowaniu wypracowanej propozycji. Kategoria sprawdza umiejętności analitycznego oraz ekonomicznego myślenia uczestników.

Historia konkursu

Członkowie Stowarzyszenia Studentów BEST z Europy odwiedzili jako goście kanadyjski konkurs inżynierski Canadian Engineering Competition (CEC). Idea konkursu została przyjęta w Europie na tyle entuzjastycznie, że tego samego roku powołaliśmy zespół, który rozpoczął pracę nad BEST European Engineering Competition (BEEC).

Pierwsza edycja BEEC-a odbyła się w Eindhoven w Holandii, a 60 uczestników wzięło udział w 3 kategoriach: Team Design, Case Study oraz Debates. Konkurs zyskał ogromne zainteresowanie w innych częściach Europy i oddziałach lokalnych Stowarzyszenia BEST. Niektóre z nich rozpoczęły samodzielną pracę nad konkursem BEST Engineering Competition (BEC). Wtedy też powstała koncepcja piramidy, która do dziś odwzorowuje etapy konkursu.

Druga i ostatnia edycja BEEC-a miała miejsce w Gdańsku i została zorganizowana przy wspólnej pracy i wysiłku studentów z Warszawy i Gdańska. W tym czasie 80 uczestników z Europy wzięło udział w 4 kategoriach: Team Design, Case Study, Negotiation and Debate.

Zapał i zaangażowanie studentów z całego świata doprowadziły do rozmów i planowania World Final z uczestnikami z Kanady, Nowej Zelandii i Europy. Niestety idea została porzucona. Skupiliśmy się za to na rozwoju konkursu oraz na znormalizowaniu jego zasad między uczelniami europejskimi.

W związku z większą popularnością kategorii Team Design i Case Study, które wydawały się najbardziej praktyczne i emocjonujące, stały się one oficjalnymi. Pierwszy Finał Europejski EBECa odbył się w Ghent i do dzisiaj jest obowiązującą nazwą. Podczas tego roku na swoich uczelniach na konkurs zapisało się ponad 2300 uczestników, z czego 80 zawitało do Ghent jako finaliści.

W dniach 1-9 sierpnia Finał Europejski odbył się po raz pierwszy w Warszawie. W tym roku na szczeblu lokalnym w konkursie wzięły udział 83 uczelnie techniczne, z czego w Polsce powitaliśmy 104 finalistów.

Finał Ogólnopolski odbył się na Politechnice Wrocławskiej. Jest nam również niezmiernie miło ogłosić, że finalistami Konkursu EBEC Poland 2016 zostały drużyny Kary Mary z Gdańska w kategorii Team Design oraz drużyna Kokos z Krakowa w kategorii Case Study.
Obie drużyny reprezentowały Polskę w Belgradzie, na etapie Europejskim.

 

Zapisy już niedługo! Wszystkich uczestnikom życzymy powodzenia i najwyższego miejsca na podium!

Harmonogram

26.03.2017 – Koniec czasu na zapisy drużyn

27.03.2017, godz. 18:00 – Przedłużenie zapisów

28.03.2017 – Test Eliminacyjny

Test rozpocznie się o godzinie 19:00, jednak prosimy o sprawdzanie skrzynek mailowych po zakończeniu zapisów. Z powodu przeprowadzania Testu na różnych uczelniach, możliwe są niewielkie zmiany w harmonogramie.

11.04.2017 – Finały Lokalne

17-19.05.2017 – Finał Ogólnopolski w Gdańsku

Jest to wyłącznie ramowe przedstawienie harmonogramu Finału Lokalnego Konkursu Inżynierskiego EBEC 2017. W zależności od specyfiki uczelni organizatorzy przedstawią uczestnikom pełen, dostosowany harmonogram. W wypadku pytań zachęcamy do kontaktu.